Mivel Foglalkozunk?
Csoportterápiák
Család - és Párterápia
A családterápia a családok és a kapcsolatok működésének, funkcióinak és dinamikáinak tanulmányozására és megoldáskeresésre irányuló terápiás folyamat. Célja a családok közötti konfliktusok megoldása, a kommunikáció javítása, a kapcsolatok megerősítése, a stressz csökkentése, a problémák kezelése és a funkciók helyreállítása.
A családterápiában a terapeuta általában a család egészét, nem csak egyes tagjait tekinti a probléma forrásának, és ezért a család összes tagját bevonja a terápiába. A családterápia lehetőséget biztosít a családtagoknak, hogy megértsék egymás nézőpontját, megoldásokat keressenek a problémáikra, és új módokat találjanak a kapcsolataik javítására.
A családterápia elsősorban az erőforrásokra fókuszál, a kapcsolat, a kapcsolatok rejtett tartalákait igyekszik felszínre hozni annak érdekében, hogy a negatív kommunikáció, a negatív viselkedési mintázatok változhassanak, pozitív hatások érvényesüljenek a kapcsolatokban. A család és párterápiás ülések mindig párosvezetésűek, azaz két terapeuta van aktívan jelen.
Zeneterápia
A zeneterápia elsősorban nonverbális (szavakat kevésbé vagy egyáltalán nem használó) terápia, amely során a zenét eszközként használja a képzett zeneterapeuta. A terápia során semmilyen zenei előismeretre nem szükségeltetik. A zenét a terápia során arra használjuk, hogy a kliensek az általuk megfogalmazott terápiás célokat elérjék, a fizikai, érzelmi, kognitív és szociális jólétüket elősegítsék, a teljesség igénye nélkül, például a szorongás oldását, a kommunikációs készségek fejlesztését, a krónikus fájdalmak csökkentését.
A zeneterápia minden korosztály számára elérhető, a csecsemőktől az idősekig, és az egyes személyek igényeihez és képességeihez igazítható. A zeneterápia eszköztára igen bőséges, például zenehallgatás (receptív zeneterápia), aktív zeneterápia, amikor a hangszerek, énekhang, testhangok segítenek a kapcsolódásban, érzelmek kifejezésében, indulatok kezelésében, zeneszerzés. A zeneterápia a társterápiákkal – alkotással, mozgással – jól kombinálható, formáját tekintve lehet egyéni vagy csoportos.
Metamorphoses® Meseterápiás Módszer
A népmesék többezer év bölcsességét sűrítik történetekbe és képekbe. A meseterápia alapja, az az alapvetés, hogy a mesék útmutatóként szolgáló ősi szövegek, melyek ma is érvényes tudást fogalmaznak meg az emberi életről, a világ működéséről és az egyensúly megteremtéséről.
A meseterápiában megkeressük a kliens élethelyzetéhez illeszkedő mesét, majd a közös munka során megismerjük azt a történetbe zárt rendeződési elvet, amelyet a mese megőrzött. Kapcsolódásokat keresünk a mese képei és a kliens élethelyzete között illetve a rendeződéshez szükséges erőforrásokat keltjük életre a mesei képek segítségével. A kliens a mese rendjéhez igazítva találhatja meg saját egyedi megoldását nehézségére.
A meseterápiát nem csak elakadással, krízissel, nehéz élethelyzettel küzdőknek, hanem önismereti igénnyel érkező klienseknek is ajánljuk.
Gyászfeldolgozás
Gyászfeldolgozó csoportunkba várjuk mindazokat, akik a közelmúltban vagy akár régebben veszítették el szerettüket, és úgy érzik, hogy a továbblépéshez, veszteségük feldolgozásához támogatásra van szükségük. A gyászfeldolgozó csoport egy sorstársi közösség, ahol a csoporttagok maguk is hasonló veszteséget éltek meg. A csoport biztonságos és megértő közeg, amely teret és időt nyújt az érzelmek szabad kifejezéséhez és megéléséhez, ami önmagában is gyógyító erővel bír. A kezdeti egyéni beszélgetéseket követően az önsegítő közösség zárt csoportként dolgozik együtt, 10 alkalommal, kétheti rendszerességgel.
Csoportvezetők: Holcsik Erzsébet és Standovár Ágnes
Az egyéni gyásztanácsadás akkor jelenthet hatékony segítséget jelent, ha veszteségeink halmozottak, tragikus hirtelenséggel következtek be, ha ellentmondásos érzelmek kapcsolódnak hozzájuk. Ha úgy érezzük, hogy túl nagy bennünk a káosz, de akkor is, ha csak egy-egy helyzetre fókuszáltan, rövidebb idő alatt, illetve saját tempónkban, súlypontjainkkal, vagy egyszerűen nem csoportban szeretnénk dolgozni. A gyásztanácsadó kísér, megtart. Szükség esetén megosztja a gyász folyamatáról az ismereteit, eszközöket, megoldási módokat ajánl.
Gyásztanácsadó szakember: Holcsik Erzsébet
Képzőművészet terápia
A képzőművészetművészet-terápia célja, hogy a bennünk lévő kreativitást felhasználva segítsen minket az önkifejezésben, és ez által új utakat mutasson a személyes belátás (insight) és az új megküzdési stratégiák kifejlesztésében.
Az alkotások létrehozása és szemlélése segít az érzelmek felfedezésében, az önismeret fejlesztésében, a stresszel való megbirkózásban, az önbecsülés növelésében és a szociális készségek fejlesztésében. A képzőművészetművészet-terápiában alkalmazott technikák közé tartozhatnak: kollázs, firkálás, rajzolás, ujjfestés, festés, fotózás, szobrászat.
Az alkotás elkészítése után, a művészetterapeuta segítségével, a kliensek maguk elemezhetik, hogy mit készítettek, és hogyan érezték magukat a folyamat közben, saját művészetük felfedezésén keresztül megkereshetik azokat a témákat és konfliktusokat, amelyek hatással lehetnek a gondolataikra, érzelmeikre és viselkedésükre.
DREAM terápia
A DREAM-terápia célja lehet trauma feldolgozás, az önismeret, az élettörténet rekonstrukciója és a személyiség érettségének növelése, valamint belső érzelmi forrásainak a megnyitása és mozgósítása. A módszer 10-12 üléses, amit felnőttek körében alkalmazunk, az álmok és a hozzájuk kapcsolódó emlékek, fantáziák és asszociációk mentén.
A DREAM módszere hatékonyan
alkalmazható hangulati és szorongásos zavarok, veszteségek, fóbiás tünetek, pszichoszomatikus betegségek, emocionális krízisállapotok és életciklus-váltás esetén.